SEO

WordPress Tema Değişiminin SEO’ya Etkisi Nedir? Zarar Verir Mi?

Sürekli olarak WordPress tema değişiminin SEO’ya etkisi elbette ki vardır. Arama motorları her tema değişiminde sitenizi yeniden gözden geçirmek, testlere tabi tutmak ve birçok zahmet içerisine girmek zorunda kalır. Haliyle bu durum sitenizin, yeni bir siteymiş gibi tanınmasına yol açabilir. Kısacası, tema değişimi sitenizi yeniden inşa etmeniz anlamına gelir. Tema değişiminin olumlu ya da olumsuz birçok etkisi olabilir.

WordPress Tema Değişiminin SEO’ya Etkisi: Sıralama Düşüşü

WordPress tema değişiminin SEO’ya etkisi sıralamalara etki edebilir. Öncelikle bu durum, yeni temanızın eski temaya göre bazı özelliklerden yoksun olmasından kaynaklanır. Tema değişimi ile birlikte meta taglarında, H başlıklarında ve içeriklerinizin yapılarında değişimler de söz konusu olabilir. Ayrıca yaptığınız anahtar kelime çalışmalarının da çöpe gitmesi, olası bir durumdur.

Önceki temanızda içeriklerinizi güçlendiren birçok SEO unsuru vardır ancak yeni temada bu unsurların olmaması, haliyle sıralama düşüşüne neden olabilir. Bunun yanı sıra arama motorları sitenizin yapısını yeniden algılamaya başlar. Sitemap, mobil uyumluluk, genel tasarım, içerikler ve siteye dair her türlü detay tekrardan incelenir. Site arama motorlarının gözünde yeni bir profile bürünür. Eğer bu değişim sürekli hale gelir ve çok sık aralıklar yapılırsa, arama motorları bu durumdan pek haz etmezler. Bu yüzden bazı içeriklerinizde sırlama kaybı yaşamanız söz konusu olabilir.

Bilindiği üzere sıralamalarda site açılış hızı büyük önem taşır. Eğer kullanacağınız yeni tema, eski temanıza göre ağır ve bu yüzden yavaş açılıyorsa, yine sıralamalarda gerilemeniz söz konusu olabilir. Arama motorlarının tema değişiminden sonra en çok dikkat ettikleri unsurlardan biri, sitenin yeni açılış hızı olacaktır.

Eski Tema Üzerinde Yapılan Manuel Değişiklikler

WordPress tema değişiminin SEO’ya etkisi bazı durumlarda pahalıya mal olabilir. Eski temanız SEO konusunda yapmış olduğunuz birçok manuel değişiklik, yeni temanızda olmayacaktır. Yapılan değişiklikler veya temaya entegre edilen tüm kodlar, eski temanızla birlikte gidecektir. Bu yüzden sayfa yapılarınızda, içeriklerinizde ve SEO’nun olduğu her sayfada bu özellikler kaybolacaktır.

Sitenin Geçici Süre Erişim Dışı Kalması

Tema değişimi sırasında en çok karşılaşılan problemlerden biri, sitenin geçici süre erişim dışı kalmasıdır. Bazı temalar gerek sunucularla gerekse WordPress sürümleriyle uyumlu çalışmayabilir. Bunun dışında sunucunuzdaki bazı değişiklikler veya özellikler temanın kodlarının çözümlenmesi konusunda uyumsuzluk sorunları ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak adına yedekleme yapmak gerekir ancak siteniz, siz sorunu düzeltene kadar kapalı kalır. Haliyle bu durum arama motorlarının gözünden kaçmaz ve Google SEO hanenize bu konu nedeniyle bir eksi puan yazar.

Eklenti ve Görsel Uyumsuzlukları

WordPress tema değişiminin SEO’ya etkisi arasında eklentilerin ve görsellerin uyuşmazlığı büyük sorunlara yol açabilir. Eski temanızda başarılı olan çalışan eklentiler, yeni temada arıza verebilir. Temanın kod yapısı ile eklentinin kod yapısı arasında sorun olabilir. Bu tür durumlarda eklentiler çalışmayacağı için siteniz için hayati önem taşıyan eklentiler, sorunu çeşitli şekillerde çözene dek veya temayı değiştirene dek devre dışı kalır. Özellikle SEO eklentileri kullanıyorsanız ve bu eklentilerden herhangi biri devre dışı kalırsa, arama motorları bu duruma pek de iyi bakmazlar.

Bilindiği üzere her temanın bir görsel boyutlandırma özelliği vardır. Aynı boyutlara sahip görseller, farklı temalarda farklı boyutlarda gözükebilirler. Yeni temanızda böyle bir sorun meydana gelirse, sayfa uyuşmazlıkları ortaya çıkar. Özellikle mobil kullanılabilirlik kısmında bu sorunların daha çok ortaya çıktığı görülürken, bu durum arama motorlarının gözünden kaçmaz. Hatta Google webmaster aracı üzerinden bu konu nedeniyle uyarı alabilirsiniz. Bu tür hataların giderilmediği her an, sitenizin SEO hanesine bir eksi puan daha yazılır.

Yeni Temanızın Meta Tagları

WordPress tema değişiminin SEO’ya etkisi konusunda en çok dikkat edilmesi gereken detaylardan biri, meta taglarıdır. Meta tagları, sitenizin arama motorları ile iletişim halinde olmasını sağlayan yapılardır. Bu taglarda kullanılacak herhangi bir yanlış ibare, direkt olarak arama sonuçlarından kaldırılmanıza neden olabilir. Tema geliştiricisi yanlışlıkla veya geçici süreliğine temanın meta tagları arasına noindex tagını yerleştirmiş ve bu tagı da sonrasında kaldırmayı unutmuş olabilir. Arama motorları ise direkt olarak bu tagı, sitemi indexleme olarak algılarlar. Haliyle siteniz birden bire trafik kaybetmeye ve arama sonuçlarından silinmeye başlar. Ayrıca sitenizde yaptığınız değişiklikler ve eklemiş olduğunuz yeni içerikler de arama sonuçlarına eklenmez. Haliyle SEO konusunda bir çöküş yaşamanız kaçınılmaz olur.

Tema Değişimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tema değişimi sırasında nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmiyorsak ve hangi aralıklarla tema değişimi yapmamız gerektiğini bilmiyorsak, öncelikle bu konular hakkında bilgi alıp, sonrasında tema değişimi yapmak daha sağlıklı olur.

  • Tema değişimini sitenizi ilk açtığınızda, istediğiniz temayı bulana kadar yapabilirsiniz. Siteniz oturmaya başladığı taktirde tema değişim aralıklarını mümkünse senede 1, değişim gerekiyorsa da 6 ayda bir yapmanız önerilir.
  • Tema değişiminden önce eski temanızın veya sitenizin eski halinin yedeğini mutlaka almanız gerekir.
  • Yeni seçtiğiniz tema, bir önceki temadan daha ağır olmaması gerekir. Bunun için de kod yapısı hafif olan temaları tercih etmeniz önerilir.
  • Yeni temada görsellerinizi kontrol etmeli, site içerisinde görsellerden kaynaklı uyumsuzlukları gidermelisiniz.
  • Yeni temanızın mobil uyumlu olması kesinlikle gerekmektedir.
  • Site kategoriniz ile temanın kategorisinin uyumlu olması önemlidir.
  • Kolayca müdahale edebileceğiniz bir tema olması yararınıza olur.

Bu tür detaylar ışığında yapılan WordPress tema değişiminin SEO’ya etkisi, olumsuz anlamda son derece az olacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı