Dijital PazarlamaE-Ticaret

Markalaşma Süreci İçerisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler | Marka Yaratma Süreci

Markalaşma süreci sırasında birçok girişimci bu konuda acemi olmalarından dolayı ister istemez hata yaparlar. Bu hataların çoğu e ticaret girişimcilerine büyük dersler verir ancak bazı hataları önceden önlem alarak yapmamak, markalaşma sürecinde büyük avantaj sağlar. Markalaşma süreci, özellikle günümüzde hızla gelişen e ticaret sektöründe büyük bir önem taşırken, bu sürecin temellerini sağlam atabilmek adına dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Gelin bu unsurları birlikte irdeleyelim.

Sektörde Farkınız Olmalıdır

Markalaşma süreci başlarken veya devam ederken, müşterileriniz tarafından fark edilebilmeniz ve tercih edilebilmeniz açısından rakiplerinize göre birtakım farklılıklar ortaya koymalısınız. Müşterilerinizin sizi tercih etmelerinin sebebi bu farklılıklar olmalıdır. Farklılık yaratma konusunda sıfırdan başlamak gerekmez. Var olan bir ürünü ya da hizmeti geliştirerek de bir farklılık ortaya koyabilirsiniz. Bu yüzden markanızın farkını ortaya koymak için çok uzaklara gitmeyin. Elinizde bulunanları geliştirmeye ve bu sayede müşteri memnuniyeti kazanmaya bakın.

Hitap Ettiğiniz Kitleyi İyi Seçin

Birçok e ticaret girişimcisi, sektöre atılmadan önce hangi müşteri grubuna hitap ettiğini bilmeden bu sektöre atılır. Hitap ettiğiniz kitledeki müşteri profili ile karşılaştığınız müşteri profili farklılık gösterebilir. Bu durum birtakım sorunları beraberinde getirirken, aynı zamanda sorunların çözümünü de zorlaştırır. Sektöre girmeden önce bu sektörün hitap ettiği kitlenin alışkanlıklarını, davranışlarını ve ürün satın alırken nasıl ikna olduklarını iyi bir şekilde araştırmanız önerilir.

Şeffaf Olun! Abartılı Vaatler Vermeyin!

Markalaşma süreci içerisinde belki de en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında şeffaf olma alışkanlığı yer alır. Birçok işletme, müşterilerine uçuk vaatler verir ve beklentiyi verdiği hizmetin çok çok üstüne taşır. Ürünün müşteriye ulaşması durumunda ise son derece büyük bir hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalınır. Markanızda ciddi zedelenmelere neden olacak bu durumdan kesinlikle kaçınmalısınız ve markanızın hizmetlerini abartmadan sunmalısınız.

Alan Adı Tescili ve Marka Tescili Yapın

E ticaret sitenizi kurdunuz ve satışlarınız iyi bir şekilde seyretti. Büyümeye başlıyorsanız, her şey çok güzel! Alan adı tesciliniz var ancak marka tesciliniz yok! İşte bu durum rakiplerinizin eline koz olarak geçebilir ve ciddi problemlere yol açabilir. Bu yüzden marka tescilinizi, alan adı tesciliniz gibi kısa süre içerisinde yapın. Alan adı tescilinizi yapmanızın ardından ise mutlaka e ticaret sitenizin bir kısmını kurumsal bilgilerinize ayırın. Müşterilerinizin sizi tanımasını sağlayın ve onlara bu şekilde güven verin.

Reklam Kanallarınızı ve Bütçenizi İyi Belirleyin

Markalaşma süreci esnasında markanızın büyümesine yardımcı olacak en önemli unsurların başında reklamlar gelir. Reklamlar için ayırdığınız bütçeyi, hangi reklam kanallarında nasıl en verimli şekilde kullanacağınızı mutlaka iyi bir şekilde belirleyin. Reklamı mutlaka markalaşma sürecinizin içine dahil edin ve reklamın en önemli büyüme kaynağınız olduğunu unutmayın. Bu alanda gerekirse profesyonel yardım almaya özen gösterin.

Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı