Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir? Temel Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce, dijital pazarlama kavramının ve dijital pazarlama teknikleri konusunun belirli kısımlarının halledilmiş olması gerekir. Genel olarak tabiri caizse ‘balıklama’ atlanılan dijital pazarlama, olumsuz sonuçlar verir ve büyük bir kayba neden olabilir. Bu yüzden araştırarak hareket etmek ve dijital pazarlamayı kavramak, kayıpları mutlak bir şekilde minimize eder.

Dijital Pazarlama Nedir?

Herhangi bir alanda hizmet veren herhangi bir firmanın, pazarlama faaliyetlerini dijital ortamda devam ettirmesine ve hedef kitlesine tam olarak hitap edebilmesine dijital pazarlama denir.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere hedef kitleye tam olarak ulaşabilmek, dijital pazarlama kavramına uygun olmanız anlamına gelir. Dijital pazarlamada ise hedef kitleye ulaşabilmek adına belli başlı teknikler bulunur. Bu teknikler sayesinde reklamla veya reklamsız, hedeflenen kitlelere çok kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Google ve Sosyal Medya Reklamları

Dijital pazarlama faaliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturan Google ve sosyal medya reklamları, hedef kitlenize çok çabuk bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olurlar. Arama ağına yönelik ve ilgi alanlarına yönelik reklam verme gibi imkanlar sunan bu iki reklam platformu, hedeflediğiniz ve analiz ettiğiniz kitleye kendinizi çok çabuk bir şekilde duyurmanıza yardımcı olurlar. Bu kanallar sayesinde reklamlarınızı gösterim başına değil de tıklama başına verip, reklam bütçenizi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

SEO

Dijital pazarlama teknikleri ve her türlü dijital pazarlama alanında mutlak varlık gösteren SEO, reklamlardan ziyade organik olarak müşteri kazanmanız konusunda büyük katkı sağlar. Reklam kadar maliyetli olmayan ve direkt olarak hedeflediğiniz kitleye ulaşmanıza yardımcı olan SEO, rakiplerinize göre biraz farklılık ve özgünlük gerektirir. Hizmet verdiğiniz her konuda, her kategoride ve her dijital platformda, farklı ve özgün içerik üretirseniz, rakiplerinize göre her zaman bir adım önde olursunuz. Bu durum da satışlarınızın ciddi anlamda artmasına neden olur.

Etkileyici Kampanya veya Promosyon Stratejileri

Her işletme mutlaka belirli dönemlerde çeşitli kampanyalarla müşterilerinin karşısına çıkar. Bu kampanya veya promosyonlar, kemik müşteri kitlesinin daha fazla alışveriş yapmasına ve rakiplerinizin bünyesinde bulunan müşterilerin de sizin bünyenize katılmasına neden olurlar. Bu yüzden belirli dönemlerde, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilmeniz adına, doğru pazarlama kanalları üzerinde yaratıcı kampanyalarla müşterilerinizi tetikleyecek şekilde fırsatlar oluşturmalısınız.

Mobil Kullanıcılara Hitap Etmek

Dijital pazarlama teknikleri içerisinde kesinlikle mobil odaklı çalışmalar yapmak, marka değerinizi yükselten en önemli detayların başında yer alır. Bilindiği üzere artık internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu mobil cihazlarla internette gezinirler. Haliyle e-ticaretin satış istatistiklerinin büyük bir çoğunluğunu da mobil müşteriler oluştururlar. Bu yüzden mobil kullanıcılara her anlamda hitap etmek gerekir. Ürün fotoğrafları, sitenizin mobil tasarımının olması, mobil sayfa açılış hızları vb. daha birçok mobile yönelik çalışma, rakiplerinizden her zaman bir adım daha önde olmanıza yardımcı olur. Özellikle AMP teknolojisi, son dönemlerde mobile yönelik en önemli çalışmaların arasında yer alır. Bu yüzden büyük firmaların çoğu artık AMP teknolojisinden yararlanmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı